نوب وردپرس

روشهای برطرف کردن موی چرب - نوب وردپرس

موی چرب و دلیل ایجاد آن چیست؟

موی شما خشک است یا چرب؟ چربی بیش از حد مو، همیشه برای ما دردساز بوده است. در پوست سر غدد سباسه یا چربی، روغن طبیعی به نام سبوم را تولید می کنند. این روغن به مرطوب نگه داشتن پوست سر کمک می کند، اما اگر این غدد دچار اختلال گردند و تولید این روغن افزایش یابد، منجر به موی چرب می شود. موی چرب می تواند باعث خارش های ناراحت کننده و درماتیت سبوره ای (ضایعات پوستی قرمز و ملتهب؛ که شوره ی سر شکل خفیف آن است) شود. و حتی می تواند شرایطی مناسب برای رشد قارچ هایی که منجر به شوره‌ ی سر می شوند، ایجاد کند. میزان تولید چربی با افزایش سن، کاهش می یابد.

چربی زیاد مو؛ موجب احساس کثیفی و ناسالم بودن است. اگر این شرایط به خوبی کنترل نشود، می تواند موجب مشکلات بیشتری شود. مشکلات و یا عوارض مرتبط با آن، شامل شوره ی سر و انواع آکنه و جوش، سفیدی سر و غیره هستند. همه این موارد ممکن است با شرایطی مانند ریزش مو  همراه باشد.درمان موی چرب چیست؟

برای درمان این مشکل نیاز به از بین بردن تمامی روغن مو نیست. زیرا مقدار طبیعی روغن جهت محافظت و شادابی موها حیاتی است. در زیر چگونگی برطرف کردن موی چرب بدون آسیب رساندن به آن ها یا تحریک پوست سر را ذکر می کنیم.

1: افزایش شست و شوی موهای سر

براساس یافته های مؤسسه ی پوست آمریکا، افرادی که دارای موهای بسیار چرب هستند، نیاز به شستن مو در آن ها بیشتر از یک بار در روز است. شامپو به حذف چربی های اضافه ی موها و بقایای زاید پوست سر کمک می کند.

2: کاهش شست و شوی موهای سر

ممکن است برخلاف روال معمول به نظر برسد، اما اگر موهای خود را یک بار در روز می شویید و در آخر روز هنوز چرب و روغنی است، تعداد شست و شوی موهای نقش به سزایی خواهد داشت. شست و شوی بیش از حد می تواند باعث از بین رفتن چربی طبیعی موها شود، که منجر به تولید بیشتر روغن جهت برطرف کردن خشکی می شود. اگر شما علاوه بر موی چرب دارای پوستی خشک یا پوست سر خشک و خارش دار هستید، تنظیم تعداد دفعات شست و شوی سر در برطرف کردن این مشکل به شما کمک می کند.

اگر شما علاوه بر موی چرب، دارای پوستی خشک یا پوست سر خشک و خارش دار هستید، تنظیم تعداد دفعات شست و شوی سر در برطرف کردن این مشکل به شما کمک می کند.

3: شست و شوی مناسب

شست و شوی نادرست منجر می شود که در انتها شما پوستی چرب و موهای آسیب دیده ای داشته باشید. در شست و شوی درست موها مقدار کمی از شامپو را به آرامی به ریشه و پوست سر خود بمالید. از استفاده از ناخن ها یا سایش های غیر ضروری بر روی تارهای مو اجتناب کنید. مالش های تهاجمی و خشن ممکن است باعث تحریک پوست سر و افزایش تولید روغن شود. به جای طول مو تمرکزتان را بر ریشه مو و پوست سر، محل تولید روغن مو، قرار دهید. و از مستقیم شامپو زدن و مااش انتهای مو اجتناب کنید. و به جای آن بگذارید شامپو از ریشه ی مو به انتهای مو جریان پیدا کند.

محققان پیشنهاد کرده اند که نیازی به تکرار شامپو زدن نیست، که نوعی صرفه جویی مالی نیز محسوب می شود. یک تا دو دقیقه اضافه تر صرف کنید تا مطمئن شوید که تمام شامپو و نرم کننده را از روی موها شسته اید. زیرا این امر باعث ایجاد تفاوت زیادی در ظاهر موها می شود. و مواد به جای مانده، ظاهری کثیف و چسبنده به موها می دهد.

4: احتیاط در استفاده از نرم کننده ها

استفاده از نرم کننده ها باعث می شود تا موهای شما چرب به نظر برسد و به تجمع چربی در پوست سر سرعت می بخشد، بنابراین نرم کننده ها را فقط به انتهای موهای خود بزنید و مطمئن شوید که خوب شسته شده است.

5: حالت نرمال و طبیعی موهای خود را حفظ کنید.

استفاده از اتوهای مو و سشوار، باعث صاف و براق شدن موهای شما می شوند، با این حال، سرعت چرب شدن موها را افزایش می دهند. اجازه دهید تا موها به طور طبیعی با هوا خشک شوند و بعد از شست و شو با حوله آب موها را بگیرید که با این کار از آسیب های ناشی از گرما جلوگیری می کنید.

6: استفاده از محصولات تولید شده برای موی چرب

نظریه ها و تحقیقات زیادی جهت تولید محصولات مراقبت از مو انجام شده است. در صورتی که شامپوی مصرفی شما به درمان چربی موها کمک نمی کند، شامپو با مواد شوینده ی قوی تری را امتحان کنید که می تواند موجب زدودن چربی ها و ایجاد ظاهری عاری از روغن در موها می شود. با این حال اگر شما فعالیت هایی با تعریق زیاد انجام می دهید و یا نیاز به شست و شوی روزانه دارید، استفاده از شامپوی بچه به دلیل کم بودن اثرات تحریکی و مناسب بودن جهت استفاده ی مکرر در روز، انتخاب مناسبی خواهد بود.

7: شانه و بروس خود را تمیز کنید.

شانه ی کثیف را هیچگاه به موهای تمیز و شسته شده ی خود نزنید، زیرا شانه ی کثیف سرشار از مواد زائد، روغنی و گرد و غبار است، که موجب کثیف شدن سریع مو پس از شست و شو می شود. وسایل مورد استفاده در مراقبت از مو را با شامپو یا صابون بشویید. به همین ترتیب موهای ریخته و کنده شده را بعد از هر بار شانه زدن از شانه جدا کرده، که این کار باعث جلوگیری از روغنی و کثیف شدن شانه می شود.

8: شست و شوی عمقی با آلوئه‌ ورا

این درمان خانگی تنها در ماه های تابستان مفید نیست. ماسک های آلوورای تولید شده برای مو و پوست سر باعث برطرف شدن روغن اضافی، متوقف شدن محصولات زائد و نرم و صاف شدن پوست سر و محافظت از ریشه ی موها می شوند و با استفاده از آن ها موهای نرم و سالمی خواهید داشت.

روش استفاده از ژل آلوئه ورا برای درمان موی چرب:

 • یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق غذاخوری آب لیمو را در یک فنجان با هم مخلوط کنید.
 • ترکیب را در شامپو خود بریزید.
 • شامپو را بر روی پوست به مدت 15 دقیقه اعمال کنید وسپس آن را بشویید.

9: اجتناب از محصولات تولیدی با سیلیکون

بسیاری از محصولات، از جمله شامپوها، نرم کننده ها، کرم ها و محصولات حالت دهنده ی مو جهت ایجاد موهای صاف و درخشان با استفاده از سیلیکون ساخته می شوند، که آنها علاوه بر ایجاد ظاهری براق و درخشان می تواند چرب به نظر برسد، سیلیکون ها مانند سایکلومتیکون، آمودیمیتکسون و شایع ترین آنها دی متیکون می توانند بر روی مو ایجاد شوند و آن را کثیف، روغنی و سنگین می کند، همچنین سیلیکون ها از ورود رطوبت به موها جلوگیری می کنند. از هر ترکیبی که موجب تقویت ریشه ی مو می شود استفاده کنید.

10: با موهای تان ملایم برخورد کنید

بسیار مهم است که در زمان شست و شو، شانه زدن، حالت دادن یا مالش سر، حتما ملایم و آرام با موهای تان رفتار کنید. تحریک پوست سر منجر به تحریک غدد چربی ساز و تولید بیش از حد چربی می شود.

11: با موهای خود بازی نکنید

مالش سر، فرو کردن انگشتان در سر یا هر گونه بازی با موی سر ظاهر آن را بدتر جلوه می دهد. بازی کردن و شانه زدن مکرر موجب تحریک غدد چربی می شود.

12: عدم استفاده از مرطوب کننده های مو

افراد با موی چرب نیاز به محصولات مرطوب کننده ی مو ندارند. به طور کلی بدن شما تحت کنترل است، بنابراین افزودن روغن اضافی مانند مرطوب کننده ها، نرم کننده ها و کرم ها این تعادل را به هم می زند و باعث سنگینی سر می شود مانند زمانی که از کلاه های ایمنی استفاده می کنید.

13: استفاده از روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل باعث کم شدن چربی در پوست سر و ریشه های مو می شود.

14: شست و شو با سرکه سیب

استفاده از سرکه ی سیب رقیق شده به حذف محصولات زائد پوست سر، تنظیم میزان PH و به کاهش وز شدن مو کمک می کند. سرکه سیب از درمان های خانگی فوق العاده برای موهای چرب و پوست چرب است. اسید استیک موجود در آن کمک می کند تا pH سطح پوست سر به تعادل برسد. این امر در کنترل تولید روغن بیش از حد کمک می کند و پس از آن باعث کاهش تولید روغن روی پوست می شود. همچنین مو را نرم و براق می کند.

روش استفاده از سرکه سیب برای درمان موی چرب:

 • یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید.
 • موهای خود را با استفاده از شامپوهای ملایم شستشو دهید و سپس با استفاده از این محلول بشویید.
 • چند دقیقه صبر کنید و سپس با استفاده از آب سرد شستشو دهید.
 • این درمان باید 2 تا 3 بار در هفته تکرار شود.

15: شامپو با ترکیب روغن درخت چای

مطالعات نشان داده که روغن درخت چای حاوی ترکیبات ضد باکتری است، که باعث بهبود شوره ی سر، کاهش خارش و بهبود چربی می شود، پس در هنگام انتخاب شامپو به دنبال نوعی بگردید که حاوی روغن درخت چای باشد. چای سیاه خود نیز دارای اسید تنییک است که میزان چربی سر را با سفت کردن حفره های پوست کاهش می دهد.

روش استفاده از چای سیاه برای درمان موی چرب:

 • یک قاشق چایخوری از برگ چای سیاه را به یک فنجان آب اضافه کنید.
 • سپس باید حدود 10 دقیقه آن را جوش بیاورید.
 • در دمای اتاق آن را خنک کنید سپس محلول را روی موی سرتان بگذارید.

16: حمام کردن بعد از فعالیت های پر تعرق

تعریق باعث پخش شدن چربی و ایجاد ظاهری نامناسب در موها می شود، پس شست و شوی موهای خود را به گونه ای که بعد از هر فعالیت آن را انجام دهید، برنامه ریزی کنید.

17: شست و شوی مو بعد از استفاده از هر نوع کلاه

کلاه، کلاه کاسکت، روسری و سربند ها می تواند باعث پخش چربی و به دام افتادن گرما می شوند. که می توان با یک شست و شوی سریع عوارض آن را برطرف کرد.

18: مدل مو

عقب بستن مو ها باعث چرب شدن سریع مو و ظاهری براق و روغنی می شود. بنابراین سعی کنید مو های خود را آزاد گذاشته و نزدیک به شست و شو آن را ببندید. بستن دم اسبی مو، راهی سریع است که با کمک آن گردنتان خنک و موها از آن دور می‌شوند، اما متخصصان هشدار می‌دهند که این مدل مو ریشه‌ها را چرب‌تر نشان می‌دهد. اگر موهای خود را دم اسبی ببندید، گیسوانتان کشیده می‌شوند، چربی و کثیفی روی پوست زیرِ کش یا گیره‌ی شما جمع می‌شود. اساساً، این آلودگی و چربی در شکاف‌های ریز بین تار موهای شما به دام می‌افتد، زیرا کش موی لاستیکی یک وسیله‌ی مسدود کننده است. در نتیجه برای مقابله با تجمع چربی، موهایتان را بالای سرتان نبندید و بگذارید آزاد باشد.

19: استفاده از چای سبز

این نوشیدنی حتی برای مو نیز مفید است. استفاده موضعی از عصاره چای سبز باعث کاهش تولید سبوم و تغذیه پوست می شود. می توانید به جای استفاده از عصاره ی آن از شامپو حاوی چای سبز نیز استفاده کنید.

20: استفاده از عسل

ماسک عسل به دلیل خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی که دارد باعث تسکین پوست سر و بهبود شوره ی سر می شود. مطالعات نشان داده که ترکیب ۹۰% عسل با ۱۰% آب، به کاهش علائم درماتیت سبوره مانند خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن و تولید بیش از حد چربی کمک می کند.

بازدید : - بار دسته بندی : ریپورتاژ تاريخ : 1 آگوست 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
  • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.